ZA CZYM BYŁ TEN MARSZ?

by romskey

„Marsz przeciwko terroryzmowi” – taki opis przeczytałem na pasku TVN24. W kilku miejscach w sieci ludzie skrzykiwali się „Za wolnością słowa”, w kilku innych „Za wypierdoleniem Arabów z Europy”, w kilku innych „Za pozostawieniem Arabów w Europie i dowiezieniem kolejnych stu tysięcy”, sami Arabowie (o ile mieli ochotę identyfikować się z terrorystami) zwoływali się pod hasłem brzmiącym mniej więcej „To nie my”, pozostałe grupy uznawały kolejno, że marsz zorganizowano ku „Czci poległych satyryków”, „Czci poległych Żydów w sklepie koszernym” lub „Czci poległych policjantów”. To szerokie spektrum motywów i zabrakło jedynie posła Kurskiego, który sfotografowałby się na tle pochodu.

W jednym z blogów przeczytałem, że w „marszu polityków” brali udział hipokryci z Polski, gdzie wolność słowa jest ograniczona (196 K.K.). Jednak należałoby ustalić czy Ewa Kopacz maszerowała w obronie wolności słowa, czy może była za wypierdoleniem Arabów z Europy, przywiezieniem, przeciwko terroryzmowi, czy chciała uczcić pamięć satyryków dziennikarzy, Żydów w sklepie koszernym lub policjantów? Łatwo ferować wyroki, jednak gdyby okazało się, że była przeciwko terroryzmowi? Tak naprawdę nie jest całkiem jasne, w jakim marszu uczestniczyli sami politycy – głowy państw, bo czy przeciwko terroryzmowi, skoro wśród nich pojawiło się kilka osób, co do których taka deklaracja zakrawałaby na lekki i nie całkiem dostosowany do sytuacji żart?

Technologia naprawdę wyważyła drzwi naszego poznania. W czasach minionych demonstrowaliśmy dlatego, że tłum demonstrował w naszej sprawie – takie przynajmniej mieliśmy wrażenie. Dziś możemy dokładnie śledzić pobudki, którymi kierują się całe gromady przyszłych uczestników. Przemknęło mi nawet przez myśl to, że demonstranci mogliby oznaczać się jakoś, aby wiedzieli kto, z kim, co i za czym, no i oczywiście, żeby policja wiedziała kogo pałować.

Mimochodem nasuwa się refleksja, czy w naszym rodzimym Marszu Niepodległości motywacje nie podlegają podobnemu zróżnicowaniu i np. część ludzi maszeruje w ramach poparcia dla niepodległego rządu, część za wypierdoleniem gejów z Europy, część za niepodległością wobec prawa państwowego (klauzulo-sumiennicy) lub za niepodległością Ukrainy albo Państwa Islamskiego.

allah_akbar