JAK ODPOWIADAĆ NA POCHWAŁY / KOMPLEMENTY

by romskey

Pochwała oddziałuje na nasze emocje, dlatego nie powinniśmy szukać odpowiedzi w logice. Logika zmusza nas do weryfikacji słuszności wygłaszanych pod naszym adresem dytyramb co nierzadko pociąga za sobą dwie reakcje, których należy unikać: zignorowanie (przemilczenie) pochwały lub zaprzeczenie jej. Odrzucony lub zignorowany komplement jest jak odrzucony prezent a skutki takiego odrzucenia znamy lub potrafimy je sobie wyobrazić. Czy intencją obdarowującego jest osądzanie słów, które przecież już wcześniej przemyślał i z pietyzmem opakował? Nie jest właściwe w takim przypadku nawet użycie tradycyjnego i zdawkowego „dziękuję”, gdyż komplementujący przekazuje nam coś wyjątkowego, zasługującego przynajmniej na radość i uwagę.

applause02

Skromność to nie przesadny samokrytycyzm i niskie poczucie wartości.

Poruszając nieco wyobraźnię można znaleźć naprawdę dobre odpowiedzi na każdą okoliczność i nie należy przesadnie ufać spreparowanym na powszechny użytek gotowcom, gdyż stereotyp jest niczym inflacja, która obniża wartości używanej waluty.


Komplement zadłuża, dlatego nie zwlekajmy ze spłatą.

– pięknie dziś wyglądasz
– będę pasować do Ciebie

– jak świetnie Ci to wyszło
– kochana jesteś

– dobra robota
– bez pana nie udałoby się

Pochwały oczywiście nie są wolne od cieni. Bywają formą przekupstwa, obniżenia czujności strony w negocjacjach, są narzędziem pozyskania czyjejś przychylności (wymuszenia działania) lub karygodnie nadużywaną techniką marketingową. Często zapominamy o tym, że w relacjach zawodowych pochwałą są premie lub dobrze wykonana praca a nie słowa (w korporacjach, zapłatę ma nierzadko zastąpić duma z „zatrudnienia w firmie o znanej marce, w profesjonalnym zespole, który stworzył X,Y,Z itd. itp.”). Nie inaczej jest w polityce. Pochwałą jest zwiększenie zaufania społecznego a nie liczba poklepywań po plecach przez partyjnych kolegów. W mediach pochwały są metodą tworzenia autorytetu, medialnej osobowości, dla której warto włączyć telewizor i wybrać kanał, który na daną osobowość posiada wyłączność.

Jak widać istnieją okoliczności, w których „komplement” powinien nazywać się inaczej lub być traktowany z przymrużeniem oka. Czy niepubliczny komplement jest szczery? Z pewnością bywają sytuacje, w których chcemy je mówić i każdy pretekst jest dobry. Emocje, które ktoś chce lub chcemy komuś przekazać z pewnością zasługują na wzajemność. Dobre słowo nie kosztuje nic.


Bądźmy dobrzy dla tych,
którzy chcą być dla nas dobrzy

Reklamy