ROMSKEY’S NEWS

by romskey

Nie Sienkiewicz zawinił lecz Belka. Prezes banku czuł zresztą, że propozycja polityczna ministra Sienkiewicza stawiała go w niekorzystnej konstytucyjnie sytuacji, dlatego wolał by partnerem był premier, który przez fakt swojej ustawowej niezależności w jakimś sensie umocniłby założenie pt. „dla dobra Polski”. Co do samej legalności podsłuchów, należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie: „co z nielegalnym podsłuchem, który udokumentowałby np. gwałt?”. Z pewnością temat jest wart dyskusji, gdyż całkowita delegalizacja różnorodnych nieformalnych sposobów uwieczniania zdarzeń, może zniechęcić obywateli do angażowania się w przeciwdziałanie przestępczości w naszym kraju a tym bardziej na jego wyżynach. Gdzie leży granica dopuszczalności? Nie jest na pewno właściwe włączenie mikrofonu czy kamery na 24h. Na pewno nie jest właściwe publikowanie całości treści towarzyskiego spotkania, gdy np. układ korupcyjny zawarł się w 5 minutach rozmowy. Z pewnością w sprawach naruszania porządku konstytucyjnego czy karnego przez najwyższych urzędników państwowych (wyłączam tu wzrost R.Giertycha) nagrania nie powinny trafiać bezpośrednio do prokuratury, która jako organ państwowy jest stroną w sprawie. Media wydają się właściwym „pośrednikiem”, choć „media” to kolejny temat.

* * *

Poseł Kłopotek „wkurzył się” gdy służby weszły do pokoju posła Burego. „Służby nie będą nam meblować sceny politycznej” – stwierdził. Gdyby poseł Kłopotek wykluczył również prawo, prokuraturę i inne instytucje mogące ingerować w podobnych sytuacjach, moglibyśmy mówić o pierwszym przypadku ogłoszenia „klauzuli sumienia PSL”. Immunitet ma chronić polityków a nie czynić ich bezkarnymi.

* * *

Klauzule katolickiego sumienia lekarzy, prawników czy nauczycieli, wypowiedzi min. Królikowskiego są tym samym do czego posunęli się separatyści noworosysjcy. Nie uznają prawa, nie uznają władzy, tworzą własną przestrzeń legitymizując swoje roszczenia potencjalnym gremialnym poparciem. Podobnie jak rosyjskość w Doniecku, liczba ochrzczonych Polaków a liczba „aktywnie wierzących” stawia wiele znaków zapytania. Nie powinniśmy jednak, obawiać się odłączenia np. Podkarpacia od Polski i przyłączenia go do Watykanu. Ambicje kościoła są znacznie większe.

* * *

Jak dotąd nie udało się jeszcze ustalić czy samolot został zestrzelony, jednak wszystkie strony wiedzą już „kto”.

magic_hat_stick_log500

Reklamy