BEZSTRONNOŚĆ W IMIĘ NORMALNOŚCI (dżuma czy cholera)

by romskey

Czasem gdy robi się szaro, warto opowiedzieć się po którejś ze stron, gdyż wtedy świat odzyskuje kolory (podobno). Zwykle jest jednak tak, że zostajemy zmuszeni do wyboru między dżumą a cholerą i wtedy rzeczywiście jest kłopot. Czy nie przyszło nam nigdy do głowy to, że mając wybór między dwoma chorobami najlepiej wybrać zdrowie, bo skoro mamy wybór to znaczy, że nie jesteśmy jeszcze chorzy?

Obejrzawszy film o bardzo głupich Amerykanach uznałem, że głupota Polaków jest zaledwie inną wersją. Gdy w Polsce urządza się pierwszokomunijny konkurs przeliczania wartości dzieci na monety, rowery i gry PlayStation, to w USA urządza się wybory małych miss. Z małych dziewczynek robi się mini-dziwki i wielu uznaje, że to normalne, święta rywalizacja, „pokaż się ileś wart sąsiedzie!”. Za cenę obrzygania religii, czy owej dziecinnej niewinności. Cmentarz sposobem na zabłyśnięcie? Co złego? Wy…my największy nagrobek, pokażmy naszą pamięć tak aby w troki hołocie poszło. Tu, za oceanem, za Odrą i za Bałtykiem. Ludzie są tylko ludzie. Po której ze stron opowiedzieć się? Po żadnej.

Muzułmanie czy Amerykanie? Legia czy Widzew? Gwiezdne Wojny czy Star Trek? Filipińczycy czy Meksykanie? Niedźwiedzie polarne czy brunatne? Podwyżka VAT czy podwyżka akcyzy? TU154 czy CASA? Rozum czy serce? Lichwa czy koszty obsługi kredytu? Bardzo łatwo wdepnąć w jakiś punkt widzenia a potem nie wiedzieć co powiedzieć. Stwierdzicie, że bez tego żadnych zmian nie będzie, więc ok, czy lepsza religia w szkole, czy uczenie przedszkolaków o tym, że pluszowy penis wchodzi w pluszową picz? (nie chodzi o to co jest, chodzi o nastawienie).

Neutralność daje często zbyt optymistyczną perspektywę, by pominąć mowę o jej walorach. Pozwala zauważyć to, że nie musimy brać udziału w wyborach małej miss czy komunii, nie musimy brać kredytów, nie musimy mieć wrogów. Co zrobić gdy poczujemy chłód lufy na skroni i będziemy musieli się zdecydować? Możemy wówczas poprosić o strzał z drugiej strony, gdyż z tamtej mamy lepszy profil.

cats

Reklamy