KOŚCIÓŁ DO KOŚCIOŁA czyli SPRAWIEDLIWE PAŃSTWO wg. ROMSKEYA cz.1

by romskey

RELIGIA – W państwie różnorodnym wyznaniowo nie ma miejsca na uprzywilejowanie konkretnej religii. Instytucje publiczne posiadają swoje przeznaczenie i nie są miejscami krucjat czy innych religijnych promocji. Taki stan rzeczy gwarantuje Konstytucja.

Założeniem niemal wszystkich wierzeń jest misyjność, czyli pozyskiwanie nowych wyznawców i czynienia świata dopasowanego do własnego wzoru. Jedyną formą pogodzenia tych interesów jest świeckie państwo, w którym instytucje państwowe zachowują światopoglądową neutralność.

Równość w uprzywilejowaniu to droga donikąd a nierówność wiąże się z łamaniem podstawowych reguł państwa demokratycznego. Uprzywilejowanie jednego z wyznań otwiera drogę do roszczeń ze strony innych, np. islamu. Jeżeli na ubój rytualny pozwolimy wyznawcom judaizmu, to upomną się o niego muzułmanie. Jeżeli w szkołach zezwolimy na naukę religii katolickiej to prawo do roszczeń ze strony protestantów, buddystów czy muzułmanów jest/będzie również uzasadnione. Jeżeli zezwalamy na procesje uliczne, to uliczne modły innego wyznania również będziemy musieli zaakceptować. Oprócz likwidacji przywilejów, swoboda wyrażania przekonań religijnych powinna być także ograniczana względami zbiorowego bezpieczeństwa. Trudno wyobrazić sobie aby wyznawcy religii, która zakłada np. posiadanie broni byli traktowani ulgowo, nawet gdy usłyszymy, że to ich tradycja. Świeckie państwo chroni każdą z religii.

Czy argument mówiący o „liczebnej” przewadze katolików nad innymi wyznawcami daje kościołowi szczególną pozycję? Tu należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy państwo, jego prawo i organy mają być podporządkowane woli lub dyktatowi większości czy mają być po prostu SPRAWIEDLIWE? Wszyscy obywatele są równi wobec prawa, niezależnie od wyznawanej religii.
Odnosi się to również do materialnych kwestii. Potrzeby związków wyznaniowych powinny pokrywać osoby wierzące. Państwo powinno umożliwić związkom wyznaniowym swobodne pozyskiwanie środków na działalność ale nigdy nie pokrywać ich potrzeb. Ochrona a finansowanie to dwie różne kwestie.

sp

Reklamy